AK PARTİ’NİN SON REFERANDUM ANKETİNDEN NE ÇIKTI İŞTE SONUÇ

9
AK PARTİ’NİN SON REFERANDUM ANKETİNDEN NE ÇIKTI İŞTE SONUÇ

AK PARTİ’NİN SON REFERANDUM ANKETİNDEN NE ÇIKTI İŞTE SONUÇ

AKParti’nin, kendi yaptırdığı son kamuoyu araştırmasında başkanlık sistemine “evet” diyenlerin oranı kararsızların dışında yüzde 53 çıktığı öğrenildi. AKParti, referandumla ilgili kampanya başlamadan önce yaptırdığı anket sonuçlarına göre; kararsızların oranı ise yüzde 20. AKParti’nin anketinde dahi kararsızların oranının yüzde 20 olarak çıkması, referandum sonucunu kararsızların belirleyeceğini ortaya koydu.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; AKParti, başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te onaylandıktan sonra kendi yaptırdığı ve kamuoyuna açıklanmayan anketin sorucu yüzde 53 olarak çıktığı öğrenildi.

Referandum süreci başlamadan yapılan anket sonuçlarına göre;  anayasa değişikliği teklifine “evet” diyenlerin oranı yüzde 53, kararsızların oranı ise yüzde 20.

KAMPANYA BAŞLADIKTAN SONRA ORAN YÜKSELİR

AKParti kaynaklarına göre bu oran, anayasa değişikliği teklifinin henüz topluma tam olarak anlatılmadığı ve anlatıldıktan sonra kararsızların da “evet” diyeceği yönünde.  Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin, kampanya sürecinde kamuoyuna iyi anlatılmasıyla bu oranın yüzde 65’le çıkacağı kaydediliyor. Halkın anayasa değişikliğini iyi anlayabilmesi için iyi bir kampanya yürütülmesi gerektiği görüşünü de savunan AKPartili kaynaklar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çıkması önemli ölçüde etkili olacak. Halk hem AKParti’ye hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güveniyor. Dolayısıyla kampanya başladıktan sonra ‘evet’ diyenlerin oranı büyük ölçüde yükselecek” yorumunu yapıyorlar.

Yüzde 53’lük bir oranın ise beklentilerinin çok altında olduğunu da belirtiyorlar. AKP, kamuoyu şirketlerinin dışında kendi araştırmalarını yapan iki ayrı şirketin Mart ortasında yeni bir anket daha yapacaklarını belirttiler.

[Toplam: 750   Ortalama: 5/5]
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın